Związek Banków Polskich zajął stanowisko w kwestii spłat rat kredytu podczas pandemii koronowirusa. W całej Polsce są zamykane placówki oświaty, sklepy i miejsca pracy. Dlatego pojawiają się pytania o możliwość zawieszenia konieczności opłat. Co czeka kredytobiorców?

Koronawirus a kredyty – jak to wygląda w praktyce? 

Związek Banków Polskich zgodził się na zastosowanie uproszczonej procedury w przyznawaniu karencji w spłacie kredytów. Raty nie będą umorzone, lecz ich termin spłaty zostanie przesunięty. Nowe zasady zostały wdrożone do zapisów wielu umów kredytowych.

- Ale spodziewamy się, że wynikną potrzeby wydłużenia na kilka miesięcy tego okresu – podkreśla prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Był on jednym z uczestników czwartkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami sektora finansowego. – Banki będą mogły liczyć na jakieś wsparcie ze strony Narodowego Banku Polskiego i przyzwolenie regulacyjne na zachowanie niestandardowe. Żeby nie było wątpliwości: zobowiązania będą regulowane, tylko w odłożonym terminie – zapewnił prezes ZBP. Dodał, że polski sektor bankowy musi pozostać stabilny.

Najnowsze rozwiązanie dotyczy jednak tylko tych klientów, którzy znajdują się w kłopotliwej sytuacji. Mają prawo złożyć wniosek, jeśli były chore, co zmusiło je do "działań uniemożliwiających regularną obsługę zobowiązań".

Prezes ZBP dodał, że inne rozważane zmiany dotyczą podwyższenia do 100 zł limitów bezstykowych na kartach płatniczych i zainstalowania kilku tysięcy dodatkowych terminali POS.

Koronawirus a zwierzęta – czy mogą one być nosicielami?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19, czyli ciężkie zapalenie płuc. Pierwszą ofiarą wirusa była 57-letnia pacjentka poznańskiego szpitala. Na tę chwilę jest już około 150 zarażonych. Pierwszym zakażonym był mężczyzna z województwa lubuskiego. Wiele osób więc się zastanawia, co ze zwierzętami domowymi – czy mogą być nosicielami, jeśli ich właściciel ma koronowirusa. Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (KTOZ) poinformowało, że domowe pupile nie przechodzą kwarantanny.