
Jak zmniejszyć ślad wodny produktów rolnych?

Ma to istotne znaczenie, ponieważ to właśnie rolnictwo jest obecnie największym konsumentem wody. Branża ta będzie musiała w niedalekiej przyszłości mierzyć się z negatywnymi konsekwencjami deficytu wody.
Co to jest ślad wodny?
Ślad wodny to łączna ilość wody użyta do wytworzenia produktu lub usługi. Przykładowo: aby wyprodukować 250 ml czarnej herbaty, pod uwagę bierzemy wodę, jaka zużyta zostaje do podlewania rośliny, z której liście, po ususzeniu, pozwolą na przygotowanie naparu. Zmniejszenie śladu wodnego pozwoli na racjonalne gospodarowanie tym bezcennym zasobem.
W jaki sposób zmniejszyć ślad wodny produktów rolnych?
Zmniejszenie śladu wodnego produktów rolnych w kontekście niedoborów wody jest istotne zarówno z perspektywy zrównoważonego rolnictwa, jak i ochrony zasobów wodnych. W jaki sposób można to osiągnąć? Poniżej wybrane praktyki.
- Efektywne nawadnianie, chociażby przy pomocy rewolucyjnej metody irygacji kropelkowej. Uprawa warzyw w Kambodży czy Indonezji, nawadniana tą właśnie metodą, pozwoliła zaoszczędzić ok. 40% wody i zwiększyć plony nawet o 14%.
- Kompostowanie i inne praktyki agroekologiczne – zwiększają zdolność retencję gleby i poprawiają jej strukturę, co zmniejsza potrzebę nawadniania.
- Odpowiedni wybór roślin i zróżnicowanie upraw, by uprawiać odmiany odporne na niedostatek wody lub wymagające jej mniejszej ilości.
- Ochrona gleby i stosowanie zabiegów mających na celu ograniczenie utraty wody przez parowanie, takich jak np. mulczowanie, stosowanie osłon glebowych czy międzyplonów.
W kontekście występujących w Polsce okresów suchych kluczowe jest zatem podejście holistyczne, uwzględniające zarówno aspekty uprawy, jak i zarządzania zasobami wodnymi.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj