
Giełda dla początkujących inwestorów - co należy wiedzieć?

Celem hedgingu jest ochrona inwestycji przed niekorzystnymi zmianami na rynku i takie zbudowanie portfela, aby niwelował on wahania cen poszczególnych instrumentów finansowych. Oczywiście nie ma sposobu całkowitego wyeliminowania ryzyka, bo ono jest immanentną cechą inwestycji kapitałowych, ale umiejętnie stosowany hedging pozwala jednak ryzyko ograniczyć. Cała sztuka polega na tym, aby zbudować portfel z różnych, ujemnie skorelowanych aktywów, które „poruszają się” w przeciwnych kierunkach.
Sposób na zabezpieczenie przed stratą
Wyobraźmy sobie sytuację, że spółka informatyczna, której akcje są ważną częścią naszego portfela ogłasza w komunikacie giełdowym, że bierze udział w wielkim przetargu na modernizację systemu informatycznego dużej instytucji państwowej. To oznacza szansę na duży zarobek, więc akcje spółki wzrastają, a i my chcąc na tym skorzystać postanawiamy dokupić trochę jej akcji. Robimy to, choć zdajemy sobie sprawę, że jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty na niekorzyść naszej spółki, to cena akcji spadnie, być może nawet znacząco. Aby się przed tym zabezpieczyć kupujemy instrument pochodny, który powinien wzrosnąć, gdy cena akcji naszej spółki spadnie. „Odbywa się to poprzez jednoczesną realizację tzw. transakcji hedgingowej, czyli transakcji rzeczywistej polegającej na przeniesieniu praw własności na nabywcę oraz transakcji nierzeczywistej, która jest jedynie transakcją terminową, mającą zabezpieczyć kupującego przed wahaniami cen” – tłumaczy analityk jednej z firm zarządzającej aktywami.
Forward i kontrakt terminowy
Hedging jest często stosowany przez firmy prowadzące działalność na rynku międzynarodowym, czyli na przykład eksportujące swoje towary do innych krajów Unii Europejskiej lub do Stanów Zjednoczonych i otrzymujące płatności na przykład w dolarze amerykańskim. Jeśli kierownictwo tej firmy uważa, że w niedalekiej przyszłości cena dolara wobec złotówki może spaść, to może się przed tym zabezpieczyć zawierając kontrakt na kurs wymiany walut w przyszłości, tzw. forward.
Inny przykład może dotyczyć rynku surowców, które firma wykorzystuje do produkcji. Jeśli na rynku pojawiają spekulacje o rychłym wzroście cen tych surowców, to firma może kupić kontrakt terminowy na surowce po wynegocjowanej cenie uniezależniając się od rynkowych ruchów cenowych.
Na rynku kapitałowym inwestorzy mają także do dyspozycji inne instrumenty pochodne, jak opcje kupna (call option) i sprzedaży (put option). Mają zatem możliwość np. sprzedaży instrumentu, na którym są oparte po z góry ustalonej cenie w terminie ich zapadalności.
Hedging jest powszechnie stosowany przez wielkie koncerny czy banki i przynosi im z reguły naprawdę potężne zyski. Trzeba jednak pamiętać, że zatrudniają oni całe sztaby specjalistów, które analizują sytuację na rynku, co pozwala im podejmować racjonalne decyzje. Drobny inwestor, nie dysponujący ich wiedzą i doświadczeniem próbując stosować hedging może podjąć złą decyzję i zdetonować w rękach granat narażając swój portfel na naprawdę duże problemy. Dlatego wszystkie decyzje w tej sprawie najlepiej skonsultować z dobrze przygotowanym i doświadczonym doradcą inwestycyjnym.
Zastrzeżenia prawne
Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj