W Częstochowie powstaną dwa place do ulicznego treningu - street workoutu – aktywności fizycznej polegającej na wykorzystaniu systemu drążków i drabinek zlokalizowanych w przestrzeni miejskiej, do wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała.

Jeden z nich ma powstać na Rakowie przy Szkoły Podstawowej nr 17.
Drugi na Promenadzie Niemena, na terenie Parku Tysiąclecia. Zakres prac obejmie przygotowanie terenu -wykonanie nawierzchni, wyrównanie trawnika oraz montaż urządzeń

Zamontowane zostaną m.in. kółka gimnastyczne, rura do Pole Dance, lina do wspinaczki, drabinka pozioma ze słupem rurowym, drabinka pionowa, drabinka z ławką do ćwiczenia mięśni brzucha.

Budowa takich placów w Częstochowie jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na tego typu aktywność fizyczną. Od 2011 roku odbywają się mistrzostwa świata w tej dyscyplinie - Street Workout World Championship.

Oba częstochowskie place do ćwiczeń fizycznych na wolnym powietrzu zostały zgłoszone w ramach Lokalnych Inicjatyw Mieszkańców (LIM). Wnioski były poparte podpisami mieszkańców, a w przypadku placu na Rakowie, także przez Radę Dzielnicy. Grupy inicjatywne stanowili młodzi ludzi - entuzjaści tego sportu.

Place powinny zostać oddane do użytku w ciągu 2 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Szczegóły przetargu dostępne są na stronie: 
http://bip.czestochowa.pl/przetarg/1151884/iz-271-41-2016