Na Wykopie ruszyła akcja, której głównym celem jest zachęcenie sieci handlowych do wprowadzenia higienicznych praktyk. „Zakończmy erę macantów! Nakłońmy sklepy na wprowadzenie podajników do pieczywa" - apeluje jeden z użytkowników serwisu Wykop.pl. O przedsięwzięciu zrobiło się bardzo głośno – popiera je kilka tysięcy osób.

Podajniki chleba w sklepach – dobre rozwiązanie? 

"Wielu z was również zauważyło problem w tym, że niektóre osoby przy nabieraniu pieczywa nie zakładają rękawiczek ochronnych, a nawet w niektórych przypadkach macają i odkładają pieczywo z powrotem(!!!). W związku z tym, że na świecie panuje teraz epidemia koronowirusa i coraz częściej zwraca się uwagę na przestrzeganie podstaw higieny, to jest to idealny moment na to, by wywrzeć wpływ na sklepy, które już dawno powinny wprowadzić podajniki do nakładania pieczywa. By to się udało proszę Was o pomoc!" - apeluje użytkownik Wykopu o pseudonimie Bonczur69.

Użytkownik opracował nawet formułkę oraz adresy biur obsługi klienta kilku ogólnopolskich sieci handlowych. Chociaż firmy zapewne zauważyły apel, nie odpowiedziały jeszcze na niego oficjalnie. Nie da się ukryć, że w niejednym europejskim kraju wprowadzono specjalne szafki z pieczywem, które uniemożliwiają sięgnięcie po nie ręką. Produkty wyjmuje się łopatką bądź szczypcami. Bez wątpienia takie środki wymuszają higieniczną sprzedaż. Niemiecka sieć Aldi Sud uruchomiła nawet maszyny, które oferują ciepłe pieczywo. Wprowadzono je już w kilkudziesięciu z blisko 2 tys. sklepów Aldi.

„Nigdy nie zakładałam tych rękawic. Ja akurat biorę pieczywo i po prostu wkładam sobie do woreczka. A jeśli chcę sprawdzić, czy jest świeże, dotykam go przez woreczek. Ale widzę podziurawione paluchami bułki albo ludzi, którzy biorą chleb do ręki, a potem go odkładają, bo coś im nie pasuje. To po prostu obrzydliwe, szczególnie, że spora część z nich ma ewidentne problemy z higieną – powiedziała WP Finanse Ewa Sarna, mieszkanka Warszawy.

Tak więc chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i aspekty higieniczne, szczególnie teraz, kiedy Polacy boją się koronawirusa. Ponadto z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez firmę Schulstad wynika, że większości z nas zależy na tym, by pieczywo było sprzedawane w higienicznych warunkach. Jednocześnie prawie 60 proc. Polaków najpierw dotyka pieczywa, które chce kupić – nie zawsze w woreczkach.