Dość powszechne jest przekonanie, że starsi obywatele naszego kraju jakoś niechętnie korzystają z nowych technologii. Czy to prawda, czy może fałsz?

Z europejskiego badania L’Observatoire Cetelem 2016 pt. ,,Czy srebrną gospodarkę czeka złoty wiek?" jasno wynika, że to ewidentnie nieprawda. Z urządzeń cyfrowych regularnie korzysta aż 43 proc. mieszkańców naszego kraju w wieku 50-75 lat. Jest to znakomity rezultat, który dwukrotnie przewyższa europejską średnią. Polscy seniorzy często podkreślają jak duże znaczenie ma dla nich  Internet, który uważają za znakomitą alternatywę dla telewizji. Tę w Polsce ogląda się rzadziej niż w innych europejskich krajach.

Z tego badania wynika również, że seniorzy zdecydowanie wolą posługiwać się komputerami stacjonarnymi aniżeli rozmaitymi tabletami, smartfonami czy nawet laptopami. A Internet jest im potrzebny przez całą dobę. Zwykle wieczorami i w nocy starsze pokolenie korzysta z niego częściej niż młode. Wyliczono, że ,,statystyczny,, starszy Europejczyk spędza przy komputerze 27 godzin tygodniowo czyli o 20 proc. więcej niż młodzież. W Polsce internauci z grupy wiekowej 50+ więcej czasu poświęcają na odwiedzanie stron internetowych (10,45 godzin w tygodniu), niż na oglądanie telewizji (8 godzin w tygodniu).

Dla tej grupy uczestników badania korzystanie z Internetu jest częścią procesu zakupowego. 67 proc. z nich czyta komentarze internautów o poszukiwanym produkcie, 73 proc. regularnie studiuje internetowe porównywki cen, a dla 12 proc. opinie internautów są decydujący o zakupie kryterium. Mimo, że starsi internauci coraz bardziej interesują się nowymi technologiami, to jednak stosunkowo rzadko kupują coś w sieci. Np. ubrania online kupuje tylko 13 proc. z nich, czyli o 10 proc. mniej niż wynosi średnia europejska. Polacy postępują w taki sposób przede wszystkim dlatego, bo wolą obejrzeć towar przed zakupem. Nie bardzo też ufają płatnościom internetowym.

Respondenci z całej Europy, którzy wzięli udział w tym badaniu zapytani o to, co im się kojarzy z „dobrą starością” na pierwszym miejscu wymieniali dobre zdrowie, a następnie otoczenie przez bliskie osoby oraz dobrą sytuację finansową. Natomiast w Polsce o „dobrej starości” respondenci mówili wtedy, kiedy przebywa się w otoczeniu najbliższych (77 proc.), kiedy nie dokucza bieda (60 proc.) oraz żyje się w komfortowych warunkach (26 proc.).

Co najmniej raz w miesiącu do kina lub teatru chodzi ponad 30 proc. mieszkańców Europy w wieku 50-75. W Polsce jest podobnie. Okazuje się też, że seniorzy kochają turystykę, ale w jej uprawianiu przeszkadzają im względy finansowe (80 proc. ankietowanych) i niedobry stan zdrowia (18 proc.). 41 proc. starszych osób w Europie wyjeżdżało na wakacje albo chociaż poza miasto przynajmniej trzy razy w ciągu minionego roku. W Polsce z takich przyjemności skorzystało tylko 39 proc. respondentów.

Badanie pokazało także, iż seniorzy bardzo często i to coraz dłużej mieszkają ze swoimi dziećmi. 57 proc. z nich w Hiszpanii żyje pod „wspólnym dachem” z dziećmi, które nie przekroczyły 29 roku życia. W Polsce z kolei 37 proc. osób starszych mieszka z dorosłymi dziećmi. O pracę  i sytuację  osobistą  dzieci bądź wnuków martwi się prawie dwie trzecie respondentów (64 proc.)a w Polsce tę troskę wyraża aż 70 proc. respondentów.